Naklejki na ścianę i szablony malarskie

Posted: Sierpień 29, 2010 in Grafika, Malarstwo, Wystrój wnętrz
Tagi: , , , , ,

Robię mały remoncik i przyszło mi do głowy, że można pomyśleć nieco niekonwencjonalnie w temacie malowania ścian. Momencik. Czy rzeczywiście niekonwencjonalnie? Sklepów internetowych z naklejkami na ścianę i szablonami malarskimi jest chyba już więcej niż kupujących. To już jakaś plaga! Jakiś czas temu natknąłem się nawet na to w markecie budowlanym – co oznacza dla mnie fazę schyłkową branży szabloniarskiej… Jeśli właśnie chcesz wejść w tą branżę – daj spokój, wymyśl coś oryginalniejszego.

Naklejka na ścianą

Naklejka na ścianę

Jak powstają takie szablony? Wiedzą dobrze osoby, które miały do czynienia z grafiką wektorową. Tak więc naklejki na ścianę lub szablony malarskie to zwyczajny rysunek w formacie wektorowym wycięty za pomocą plotera – czyli urządzenia podobnego do drukarki, które zamiast głowicy drukującej ma nożyk do wycinania. To sprytne urządzenie leci po konturze odpowiednio przygotowanego rysunku. Rysunek taki można przygotować w programie graficznym typu Corel Draw, Adobe Illustrator, istnieją również darmowe programy ale zapomniałem nazwy…

Naklejka ścienna

Naklejka ścienna

Wykładając dalej teorię szablonów i naklejek na ścianę, wspomnę że naklejka jest wycinana w pozytywie – czyli to tak jak narysujemy, a szablon powinien być w negatywie. Jest to zazwyczaj kwestia czynności wykonywanej po wyjęciu arkusza folii z plotera – trzeba ściągnąć niepotrzebne fragmenty folii, czyli w pierwszym wypadku tło a w drugim sam rysunek. Należy zwrócić uwagę na użytą folię: jeśli robimy naklejkę – powinniśmy dobrać kolor i strukturę folii, jeśli szablon – powinna to być specjalna folia szablonowa, charakteryzująca się łatwym usuwaniem po wykonaniu czynności malowania.

Ilustracja wykonana przy pomocy szablonu malarskiego

Ilustracja wykonana przy pomocy szablonu malarskiego

I jeszcze mały sekret dla czytelników SUA. Masz mały budżet na remont?  Sprawdź cenę pobliskiej „ploterowni” – zazwyczaj jest kilkukrotnie niższa niż w „sklepie z szablonami”. I druga ważna rzecz: oryginalny wzór wykonaj samodzielnie, kup wektorowy rysunek za grosze w sklepie ze zdjęciami/grafiką lub poproś znajomą osobę, która zajmuje się grafiką o zwektoryzowanie Twojego ulubionego motywu graficznego. Będzie oryginalniej i niepowtarzalnie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s